Apple Ipad – příklad jak nastavit cenu produktové řady


Dobrým příkladem společnosti, která pochopila důležitost pricingu a navíc ho umí využívat je Apple. Osobně nejsem jejím příznivcem, co se týká produktů, ale v oblasti pricingu je tahle společnost na špičce. Rád bych dnes ukázal jeden vydařený příklad nastavení cen celé produktové řady Ipadů.

Při nastavení ceny produktové řady je třeba udělat následující:

·         Nastavit cenu základního (nejnižšího) modelu

·         Vybrat charakteristiky na základě kterých se budou modely v řadě lišit

·         Nastavit cenu celé produktové řady

·        Sledovat jak rozdělění zákazníků do jednotlivých produků kopíruje vaše očekávání

Cílem vytvoření produktové řady je nabídnout zákazníkům produkty s různou HODNOTOU (různé kombinace BENEFITŮ a CENY) a maximalizovat tak zisk. Zjednodušeně svůj produkt dostanou jak chudí, tak bohatí zákazníci. Minimálně se produkty v řadě musí lišit ve dvou parametrech CENĚ  a BENEFITECH. Mohou se lišit i ve více parametrech, v tu chvíli už začíná být zákazník poněkud zmatený. Ze své zkušenosti bych končil maximálně u čtyřech parametrů. Pojdmě se podívat na konkrétní příklad viz. obrázek.

Apple nastavil cenu na základě následujících parametrů:

1.       Wi-fi

2.       3G modul

3.       Velikost paměti

Tři parametry definují celkem 8 výrobků v produktové řadě s cenou v rozmezí od 499 USD do 829 USD. V téhle škále si může vybrat skoro každý. Chtěl  bych zdůraznit, že cenové rozdíly mezi jednotlivými variantami nemají nic společného s rozdílnými náklady na výrobu. Např. 3G modul stojí pár dolarů. Profitabilita vyšších verzí tedy stoupá. Cena  je odvozena od toho, jak si cení zákazník jednotlivé charakteristiky. Dalším zajímavým faktem, je že Apple si za 3G modul, nechá zaplatit 130 USD. Kindle od Amazonu pouze  50 USD. To je dáno dvěma fakty:

·         Apple je dražší a tak se tam 130 USD lépe “ztratí”

·         Apple je bez 3G skoro nepoužitelný na rozdíl od Kindle (kde internet téměř nepotřebujete)

To, že je Ipad bez 3G téměř nepoužitelný plus situace, kdy uvarianty s 32G paměti  zaplatíte za extra 32G  100 USD a za tuhle cenu dostanete u předchozí varianty pouze 16G, jasně směřuje zákazníky ke koupi vyšších variant. Neznám přesnou strukturu prodejů, ale odhadnul bych, že nejvíce se bude prodávat varianta 32G s 3G modulem. Až se prvotní poptávka nasytí, určitě přijdou i další varianty do produktové řady.

5 komentářů

 • Pěkný článek, s tím hlavním musím souhlasit.

  Detail: rozdíl mezi 16 GB verzí pouze s WiFi a 16 GB verzí s Wifi+3G není 200 USD, ale 130 USD (499 vs. 629).

  P.S. Měl jsem objednán 16 GB pouze s WiFi a pak jsem stornoval a objednal znovu s WiFi+3G, tak si to pamatuji 🙂 A je to i na tvém obrázku.

  To se mi líbí

 • Několik drobností

  Rozbor pěkný, nicméně tři drobné poznámky:
  1. Wifi není parametr, protože od sebe produkty nijak neodlišuje. Jsou jím vybaveny všechny. (Takže jen 3G a paměť – tím lépe).
  2. Výrobní náklady nejsou totéž, co cena 3G modulu – design těch verzí se liší, takže náklady na výrobu ruhé varianty (3G) jsou o to vyšší. Jen technická poznámka, na vaší pointě to nic nemění.
  3. Předpoklad, že iPad bez 3G je nepoužitelný, je naprostý nesmysl, ale Apple může pracovat i s tímto dojmem potenciálních zákazníků („nepřipravím se o tu možnost“), takže efekt bude podobný.

  To se mi líbí

 • ja osobne mam wifi only a 3g je pre mna nepouzitelny. vsakde kde sa pohybujem je wifi siet…skor si myslim, ze Wifi only je pre higer tech savy people.

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s