Víte jaká je nejlepší délka Trial period?


Pokud si odpovíte – no jasně! 30 dní, jinak by to nepoužívali všichni. Přečtěte si, prosím, následující text.

Když si budete chtít koupit nové auto, věřte, že rozhodne hodnota, cena ale i to, zda vám ho prodejce půjčí na 5 minut, kdy se do něj stěží posadíte, nebo vás nechá projet na pár hodin, anebo vám ho půjčí na víkend. Dobří prodejci aut ví, že pokud si zákazník vyzkouší, mají vyhráno, pokud zákazník zkouší dlouho, protahuje se zbytečně prodejní proces. No a stejně to funguje s Trial Period v oblasti digitálních služeb.

Trial Period (TP) má hlavní funkci – přilákat uživatele, aby udělali sign up.  Při stanovení délky se střetávají dva požadavky:

  • Zákaznický – dostatečně dlouhý, aby zákazník dokázal ohodnotit produkt
  • Interní – co nejkratší, aby se zkrátil prodejní cyklus

Viděl jsem Trial period dlouhé od 1 do 60 dnů. Tak jaká délka je ta nejlepší?

Neexistuje pouze jedna univerzální Trial Period, která funguje pro všechny produkty a trhy a já vám vysvětlím proč a pokusím se vás přesvědčit, abyste nevybírali délku Trial Period náhodně.

Pokud je TP příliš krátká, uživatel bude mít obavy, že nestačí produkt vyzkoušet dostatečně a odejde. Čím komplexnější produkt, tím by měla být TP delší. Nedávno se mě ptal klient, zda ale nebude problém s dlouhou TP, která prodlouží prodejní proces a sníží konverzi. Nebude, pokud máte dobře nastavený proces, který zákazníkovi pomůže prozkoumat produkt v co nejkratším čase. Tzn. máte automatický follow-up email s doporučením co vyzkoušet, tutoriály, aktivní chat, který reaguje na využívání produktu atd. V takovém případě můžete i se 30denní TP zkrátit konverzi na zaplacení do 5 dnů. To znamená, že délka TP nemá vliv na délku prodejního cyklu? Má. Pokud je TP příliš dlouhá tak i zákazník, který má vyzkoušeno, odloží platbu až do konce TP. Je poměrně časté, že i polovina plateb proběhne u 30denní TP v posledním dni.

Shrnuto:

  • Příliš krátká Trial Period snižuje konverzi na sign up
  • Příliš dlouhá zase prodlužuje prodejní cyklus
  • Správný automatizovaný proces zkracuje prodejní cyklus

Takže moje odpověď na otázku, jaká je nejlepší délka TP zní – neexistuje jedna správná odpověď. Pokud i přesto chcete jedno číslo, vemte si dobu dostatečně dlouhou na vyzkoušení produktu, k tomu připočtěte 100 % navíc a podpořte automatizovaným sales procesem.  Pokud tedy zákazník stačí vyzkoušet váš produkt během 1 týdne je 30denní TP příliš dlouhá a 7denní příliš krátká a správná odpověď je… (vnímavý student rychle doplní – psávál náš matikář :).

Dobrou noc, jdu dělat něco užitečnýho, moje TP tohohle světa se blíží pomalu ke konci.

One comment

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s