Jak vám špatný price positioning může sebrat křídla…a důvěryhodnost a připravit vás o výnosy


Vždy, když nějaká „parta brněnských barmanů stvoří zázračné barmanské limonády s nejlepšími chutěmi“ tak podcení pricing a já mám dobrej materiál na blog.

Na FCB mě pronásleduje reklama, kde výrobce obhajuje cenu svého energetického drinku Osmička. Tak jsem se začetl a rozhodl, že vám ukážu, jak funguje price positioning.

Nejdříve trochu o energeťácích. Pokud popíjíte energy drinky, tak víte, že trh je nasycen býky, vlky, příšerami, tygry a jinou havětí. Specifikum těchhle výrobků spočívá ve faktu, že se funkčně moc neliší od sebe navzájem a jediným kritériem odlišení pro uživatele je brand. Jednoznačně nejznámější celosvětově je Red Bull a Monster, který doplňují lokální hráči. V praxi tedy platí, čím vyšší marketingové náklady a lepší nápady, tím silnější brand a možnost prodávat za vyšší cenu. Tohle funguje docela spolehlivě a občas přijde nějaký lišák Smarty s nápadem, že tenhle trh rozhýbe. Ten předposlední lišák byl „zajímavej“ z pohledu marketingový strategie, ale zůstal zatím nepochopen a já Dominikovi vážně přeji ať on baví

Nový lišák, který se objevil na trhu je Osmička – „která nechutná ale funguje“. A Osmička je vnímaná jako drahá.  Zde je post, který reaguje na komentáře o vysoké ceně nápoje Osmička.

Hlavní problém je v positioningu nápoje. Kdy výrobce tvrdí, že to je i není energeťák, ale balení přispívá ke vnímání, že to energeťák je. Positioning umožňuje zákazníkům definovat alternativu k nabízenému produktu, protože náš mozek nedokáže říci, zda je něco levné nebo drahé, pokud nezná alternativu. No a když máte produkt, který vypadá jako energeťák a prodáváte ho za dvojnásobnou cenu prémiového Red Bullu, musíte očekávat negativní reakce.

Mrkněte zde na value map, která ukazuje zjednodušeně positioning Osmičky vs. Energeťáků. Svislá osa – cena za litr, vodorovná osa – vnímaná hodnota = síla brandu. Graf jsem vytvořil na základě svýho vnímání a nehledejte za tím žádný research. Pro vysvětlení tématu to ale stačí. Osmička je nejdražší energeťák na trhu a musí počítat s negativní reakcí na cenu.

Já bych v kůži brněnských barmanů zvolil buď nižší cenu, nebo bych změnil positioning z energeťáku na tajemný bio energo nápoj, které se prodávají za 4x větší cenu než Red Bull.

Dobrou noc, jdu se pokusit usnout i s taurinem v krvi.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s