Jak funguje pricing pražských divadel?


Na základě článku v časopisu Týden (02/2010), mne napadlo se podívat jak funguje pricing v pražských divadlech. Závěry je nutné brát s rezervou, ne všechny předpoklady, které na začátku  nastavuji jsou 100% reálné. Mnohem důležitější je ukázka přístupu tzv. Revenue managementu (maximalizace výnosů, mimo jiné i správnou pricingovou politikou).

Základní předpoklady:

  • Data pro analýzu jsou vypovídající
  • Cílem každého divadla by měl být MIMO JINÉ i maximalizace zisku

Závěry (viz graf dole):

  • Průměrná cena vstupenky v Praze byla v roce 2009 okolo 220 Kč. Pokud tuhle cenu porovnám se vstupenkou do kina za 179 Kč, tak optimální cena divadelní vstupenky může být i vyšší.
  • Je možné dělat divadlo a přitom vydělávat (nicméně je třeba se zaměřit pouze na určitý segment – viz. muzikály)
  • I v kultuře funguje poptávková křivka (červená čára v grafu dole), kdy dražší divadla mají menší obsazenost a opačně. Všechny strategie mohou mít svůj smysl. Divadla je pak možně rozdělit dle toho kde se nacházejí na poptávkové křivce. Dražší s nižší obsazeností – Národní, Na Vinohradech, Bez zábradlí. Levnější s vyšší obsazeností – Palmovka, V Dlouhé.
  • Cenu za vstupenku je možné (spíše nutné) segmentovat, protože existují jasné bariéry (student, ZTP, atraktivita představení apod.) Většina divadel má jiné ceny pro jiná představení, některá přidávají i  nižší ceny pro studenty (tohle je správný přístup pro divadla s menší obsazeností). V některých případech (Komedie) je segmentace cen tak složitá, že zákazník a možná i ekonom nemá přehled o struktuře cen.
  • Pan Rudolf Hrušínský ml. (Jezerka) nastavuje ceny pravděpodobně lépe než pan Karel Heřmánek (Bez zábradlí).  Zatímco divadlo Bez Zábradlí se dá charakterizovat jako dražší s nižší obsazeností, Jezerka představuje kombinaci dražšího s vyšší obsazeností  – tohle ukázka pricingové excelence. Který z pánů je lepší herec nedokážu posoudit.
  • Něco prohnilého je ve strategii divadla Komedie… Nicméně kombinace nízkých cen a nižší obsazenosti je smrtelná (může to být důsledek nabídky představení s nízkou poptávkou). Dávám tomuhle divadlu rok, maximálně dva…

4 komentáře

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s