Jak funguje pricing pražských divadel?

Na základě článku v časopisu Týden (02/2010), mne napadlo se podívat jak funguje pricing v pražských divadlech. Závěry je nutné brát s rezervou, ne všechny předpoklady, které na začátku nastavuji jsou 100% reálné. Mnohem důležitější je ukázka přístupu tzv. Revenue managementu (maximalizace výnosů, mimo jiné i správnou pricingovou politikou).
Základní předpoklady:
- Data pro analýzu jsou vypovídající
- Cílem každého divadla by měl být MIMO JINÉ i maximalizace zisku
Závěry (viz graf dole):
- Průměrná cena vstupenky v Praze byla v roce 2009 okolo 220 Kč. Pokud tuhle cenu porovnám se vstupenkou do kina za 179 Kč, tak optimální cena divadelní vstupenky může být i vyšší.
- Je možné dělat divadlo a přitom vydělávat (nicméně je třeba se zaměřit pouze na určitý segment – viz. muzikály)
- I v kultuře funguje poptávková křivka (červená čára v grafu dole), kdy dražší divadla mají menší obsazenost a opačně. Všechny strategie mohou mít svůj smysl. Divadla je pak možně rozdělit dle toho kde se nacházejí na poptávkové křivce. Dražší s nižší obsazeností – Národní, Na Vinohradech, Bez zábradlí. Levnější s vyšší obsazeností – Palmovka, V Dlouhé.
- Cenu za vstupenku je možné (spíše nutné) segmentovat, protože existují jasné bariéry (student, ZTP, atraktivita představení apod.) Většina divadel má jiné ceny pro jiná představení, některá přidávají i nižší ceny pro studenty (tohle je správný přístup pro divadla s menší obsazeností). V některých případech (Komedie) je segmentace cen tak složitá, že zákazník a možná i ekonom nemá přehled o struktuře cen.
- Pan Rudolf Hrušínský ml. (Jezerka) nastavuje ceny pravděpodobně lépe než pan Karel Heřmánek (Bez zábradlí). Zatímco divadlo Bez Zábradlí se dá charakterizovat jako dražší s nižší obsazeností, Jezerka představuje kombinaci dražšího s vyšší obsazeností – tohle ukázka pricingové excelence. Který z pánů je lepší herec nedokážu posoudit.
- Něco prohnilého je ve strategii divadla Komedie… Nicméně kombinace nízkých cen a nižší obsazenosti je smrtelná (může to být důsledek nabídky představení s nízkou poptávkou). Dávám tomuhle divadlu rok, maximálně dva…
Diky za zajimavy blog
To se mi líbíTo se mi líbí
Pingback: Víte co je „SHOW DISTANCE“ u vašeho byznysu? « Pricing idiot's Blog
Pingback: Ani sebelepší pricing nemůže zabránit tragédii… « Pricing idiot's Blog
Pingback: Ani sebelepší pricing nemůže zabránit tragédii… – Byzkids blog