Jaká je cena vašeho života v době korony?

Naposledy jsem se věnoval ceně lidského života před pár lety, když jsem se snažil vyvrátit některé mýty jako:
- cena života je stejná pro všechny,
- cena života může být jaká chce, ale vás to neovlivní,
- cena života je nevyčíslitelná, nejde vše měřit penězi.
Ukázal jsem několik způsobů, jak lze cenu života spočítat a zjistil, že jediný přesný způsob, jak zjistit cenu vlastního života, je nechat se unést a čekat kolik za vás příbuzní zaplatí! Článek najdete zde.
Od té doby se stalo následující:
- Nejvyšší soud v roce 2014 vydal metodiku výpočtu odškodnění za „zničený život“ v ČR, kde strop je 20 mil. Kč/osobu.
- Státní ústav pro kontrolu léčiv stanovil hodnotu 1 roku lidského života na 1,2 mil. Kč/osoba.
- Pojišťovna NN udělala průzkum, kde většina respondentů, kteří byli schopni definovat cenu lidského života, odpověděla více jak 30 mil. Kč/osoba.
- V USA několik státních institucí dospělo ke kompromisu, že lidský život má cenu mezi 160 a 200 mil. Kč/osoba.
- Dle Lund University je cena života ve Švédsku 41 mil. Kč, v Norsku až 56 mil. Kč, ve Velké Británii 44 mil. Kč, ve Finsku 26 mil. Kč.
- Jo a přestalo se prodávat pivo Corona, prej kvůli ňákýmu bacilu, což by mělo donutit pár státních úředníků oprášit téma cena života v ČR.
Jak je možné, že v každém státě je cena lidského života jiná? Každý používá jinou metodiku, které věří a tu pak uplatňuje ve svém rozhodování. Teoreticky byste měli v USA největší šanci na odškodnění a úhradu nákladů na léčení smrtelných onemocnění, nicméně realita může být jiná, a ne vždy se státní instituce řídí pouze ekonomickými pravidly. Viz. když v USA některé státy zvedly rychlostní limity na silnicích, čímž se zvýšil počet obětí dopravních nehod (negativní dopad) a zároveň se zkrátil dojezdový čas a zbylo více času na práci a odpočinek (pozitivní dopad). Tak z podělení ekonomických přínosů (ušetření času) počtem úmrtí vyplynulo, že si tyto státy reálně cení hodnotu cenu lidského života „jen“ na 34 mil Kč.
Je zde vidět jasný trend v rozvoji debaty o ceně lidského života a aplikací výsledků do reálných rozhodování pří řízení státních i nestátních institucí. Nabízí se tedy otázka, zda by neměl někdo hodně chytrý využít konceptu ceny lidského života a definovat pro každé koronavirové opatření jeho náklady a kolik zachrání lidských životů. Takže pokud nás budou opatření stát 500 miliard Kč a chceme zachránit minimálně 20 tis. lidských životů, znamená to, že nás bude stát záchrana jednoho lidského života 25 mil. Kč. No a muselo by následovat rozhodnutí, zda je tenhle náklad adekvátní. Pokud bude současná situace pokračovat několik let, jsem přesvědčen, že k téhle debatě dojde, protože zdroje na opatření nejsou neomezené a postupně otupíme a nebudeme natolik citliví na úmrtí….
Dobrou noc Vám dneska nepopřeji, protože jsem zjistil, že mi jedna moje noc ukrojí z ceny mého života 3 000 Kč, což mi připadá nějak moc, takže radši zůstanu dnes vzhůru.
P.S. Pokud chcete vědět jakou hodnotu má 1 den vašeho života a zda si dostatečně vážíte vlastního života, zastavte se tu příští týden a já vám ukážu, jaká je.
Pingback: Jaká je cena vašeho života v době korony? - Byzkids Blog