Víte proč vítězové aukcí doma brečí pod peřinou?


Dnešní post o aukcích se mi vymknul, obsahuje dramatické odstavce a je ehmm složitej…Takže si zaslouží na začátek jednoduché shrnutí.

Čím je komodita v aukci hodnotnější, tím více byl měl organizátor aukce přemýšlet o typu aukce, který má obrovský vliv na výsledek. Pokud budete číst, že úředníci někde rozhodli prodávat telko frekvence pomocí obálkové metody (která je sice jednoduchá ale není efektivní, viz vítězovo prokletí níže), budete vědět, že to jsou nekompetentní hovada…

Dramatický odstavec:

Někde v USA 2:15 ráno. Postarší muž zazvoní na majitele domu a hlásí do intercomu: „Paule tady je Bob Wilson, vyhrál si Nobelovku, nemají na tebe číslo, tak jsem jim ho dal.“ Chvilka ticha. „Fakt sem vyhrál? Wow.“ Tak tohle se opravdu stalo letošním vítězům Nobelovy ceny za ekonomii Paulu Milgromovi a Roberut Wilsonovi. Celá situace je docela zábavná (můžete se přesvědčit zde), zajímavější je ovšem důvod, proč tito pánové nobelovku vyhráli a samozřejmě to souvisí s pricingem.

Letošní vítězné téma je – Ekonomie aukcí. No a v aukci je cena jedna z nejdůležitějších proměnných. V reálným životě existuje dost typů aukcí – aukce majetku v exekuci, aukce zemědělských zvířat, aukce s emisními povolenkami, aukce telekomunikačních pásem, aukce elektrické energie na spotových trzích,…  V zásadě ale neexistuje jeden typ aukce, která se hodí ke všem prodávaným komoditám a prodejcům. Zároveň ne všechny aukce musí mít za cíl maximalizace prodejní ceny nebo minimalizace nákupní ceny, např. pokud společnost dělá tendr jehož součástí je aukce ve formě nabízení cen dodávky, nejnižší cena představuje větší riziko nekvalitní dodávky, a proto není v zájmu prodávajícího i nakupujícího tlačit zbytečně na pilu.

Jedním z negativních vlivů na prodejní cenu v jednoduché aukci je tzv. vítězovo prokletí – nejoptimističtější kupující často přecení hodnotu aukčního předmětu a nabídne nelogicky vysokou cenu a výsledek aukce pro něj znamená ztrátu i když vyhrál. Proto dnes existují sofistikovanější aukce, které toto prokletí eliminují.

Teorie aukcí jasně definuje, že typ aukce má obrovský dopad nejen na prodávajícího a kupujícího, ale i na ostatní subjekty (zákazníky, obyvatele apod.). Mezi základní faktory, které definují typ aukce patří:

  • Pravidla aukce ovlivňují chování účastníků. Ti se budou chovat jinak, pokud se bude nabízet cena v uzavřených obálkách nebo bude veřejná, zda se poptávka nabízí najednou nebo postupně apod.
  • Komodita, která je dražena má dopad na výslednou cenu zásadním způsobem. Pro každý subjekt aukce existuje jiná optimální cena, která se skládá z obecné hodnoty a soukromé hodnoty. Obecná hodnota je zřejmá a je daná výnosy, které komodita ponese.  Soukromá se liší u každého jedince, protože reflektuje subjektivní preference – někdo má rád červenou a jiný zase ne.
  • Informace, které mají k dispozici účastníci o hodnotě komodity, o konkurenčních nabídkách, mají také zásadní vliv na výslednou cenu.

Dobrou noc, jdu se mrknout, jak se dá vydražit ledvina…

One comment

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s