Proč hipík rozpoutal (cenovou) válku?


V roce 2013 jsem hledal motivaci blogovat, protože jsem dosáhl prvních cílů a blog mi pomohl získat velké zákazníky a rozject Pricewise. Teď jsem konečně motivaci opět našel. Budu pravidelně přispívat do nového týdeníku MarketingSalesMedia. Ten název je hroznej, ale doufám, že kvalita obsahu přebije název, což se v minulosti potvrdilo u Rocky Horror Picture Show, nebo Bible (to je vtip).

Rozhodl jsem se, že se pokusím spojit PRICING a COMICS, připepřím trochou humoru, politické nekorektnosti a uvidíme, jak budou vypadat vstupy pricing idiota vedle příspěvků samých chytrých lidí. Koncept obrázků je jednoduchý, nosné téma komentuje anděl i ďábel, protože většina věcí není černobílá. V časopise bude vycházet obrázek, tady na blogu k tomu napíšu vždy pár věcí navíc, abych odměnil Vás čtenáře. Mimochodem díky za Vaši přízeň a těším se na diskuse!

Cena tarifu

Minulým tématem bylo pseudo revoluce od O2, které má palec nahoru, jak dokázalo přesvědčit média, že se jedná o revoluci v tarifech. Pro pochopení je třeba uvést několik základních faktů:

 • Nabídka mobilních operátorů byla v ČR oproti většině evropských států předražená
 • ARPU (nejdůležitější ukazatel operátorů Average Revenue Per User) klesá několik let za sebou
 • ČTÚ vypsal soutěž o licenci pro 4. operátora, kterou současní operátoři úspěšně zablokovali
 • Klesají tržby z hlasových a SMS služeb a stoupající důležitost datových tarifů
 • Vznikají noví šedí operátoři

Shrnuto se současnými tarify by trend snižování ARPU pokračoval. S novými tarifem se určitě nejedná o zlevnění pro většinu uživatelů a o způsob jak, jim nabídnout za trochu vyšší cenu neomezenou možnost volat (náklady dodatečných volání jsou minimální). Důležité bylo nastavit ceny neomezeného volání nad současnou ARPU jednotlivých segmentů. Navíc zvýhodněná cena při uzavření smlouvy na 2 roky, připoutá zákazníky k současným operátorům a oddálí jejich odliv, který stejně nastane. Proč? Protože se v ČR objeví několik možná několik desítek nových virtuálních operátorů, kteří postaví svůj byz model na nízkých cenách (např. v Německu je asi 180 virtuálních operátorů).

Zpětně je tedy tah O2, TM a VF pokus o zvýšení ARPU a oddálení dalšího kola soutěže o 4. licenci na mobilního operátora. Každopádně pokles ARPU tímhle krokem operátoři nezastaví. Zákazníci mohou čekat další snižování cen, které bude závislé na růstu konkurence (vzniku nových virtuálních a klasických operátorů).

Již nyní ohlásilo několik firem, že chtějí vstoupit na mobilní trh jako virtuální operátoři. Pokud se rozhodnou pro dlouhodobou strategii nízkých cen a osekanými službami, je to cesta do pekel. Protože tohle je nejjednodušší strategie na implementaci a bude ji volit většina nových hráčů. Takových operátorů tu bude desítka a polovina z nich umře. Pokud se pro strategii nízkých cen a osekané služby rozhodne 4. klasický operátor umře do 3 let, nebude mít cash na pokrytí velkých technologických investic. Jeho příchod má v rukách ČTÚ, který úspěšně oddaluje konec aukce na 4. licenci.

Jaká by měla být strategie nových hráčů? Klidně mohou začít nízkou cenou jako akvizičním nástrojem, ale už musí mít připravené dodatečné služby za, které budou zákazníci ochotni platit. Hlasové a SMS služby to nebudou. Jaké? O tom až příště, ukážu vám pár zajímavých informací, o možných cenových strategiích nových hráčů.

Mimochodem se mi ozvalo pár zájemců, proč nedělám pricingové kursy. Neměl jsem čas a dělal jsem pouze uzavřené kursy pro firmy. Takže pokud budete chtít přijít, zaregistrujte se zde a až vás bude více, vypíšu termín.

Dobrou noc jdu si zavolat svým novým neomezeným tarifem.

4 komentáře

 • Podobny vyvoj zaznamenal i bankovni sektor. Zajimave je, ze je to v telcu opozdene. Ze by korupce v CTU, nebo je to o technologicke narocnosti?

  To se mi líbí

 • No každopádně dřív nebo později dojde ke vstupu dalších operátorů a snížení cen. Co by mě ale zajímalo (i když se to nejspíš nikdy nedovíme oficiálně) je, jestli O2 porušilo kartel úmyslně a přišlo s „revolucí v tarifech“ bez vědomí T-M a VF jenom kvůli tomu, aby si vylepšilo pozici pro budoucí prodej své české pobočky, která je bez debat velice cenná. Tedy ve srovnání celkové situace korporace a aktuálních dluhů…
  Souhlasím s tím, že o revoluci nejde, majoritu zákazníků, běžných spotřebitelů tahle nabídka míjí nebo se jí blíží seshora, tj. žádné masivní úspory a revoluce to není 🙂

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s